Wydarzenia

Pierwszego lutego 2018 r., z samego rana, mury naszej Szkoły odwiedził cyrk „Szok”. Zgromadził liczną widownię, w postaci dzieci z oddziałów przedszkolnych, uczniów Szkoły Podstawowej oraz nauczycieli. Wszyscy z zaciekawieniem i niekłamanym podziwem przyglądali się  pokazowi żonglerki, ekwilibrystyki, czy iluzji, śmiali z poczynań wesołego klauna. Była również okazja do dotknięcia prawdziwego węża, z czego odważni uczniowie z radością korzystali. Artyści organizowali także konkursy z udziałem publiczności. Na koniec, ku uciesze zgromadzonych, swój układ taneczny zaprezentował wielki, biały niedźwiadek. 

Barbara Żaba

Żywa lekcja przyrody, czyli spotkanie z egzotyczną naturą

W czwartek 25.01.2017r., w naszej szkole odbyła się niecodzienna lekcja przyrody. Panowie z Agencji Impresaryjno-Artystycznej „Klaps-Art” zaprezentowali naszym uczniom pokaz żywych węży. W sposób spontaniczny bogacili wiedzę uczestników na temat otaczającego ich świata a jednocześnie pozwalali przezwyciężyć lęk, przed tym co nieznane. Można było zobaczyć  a nawet dotknąć żywego węża. Po krótkim wstępie ze strony prowadzącego, oglądaliśmy oswojonego pytona królewskiego – Jurka. Nie każdy z nas jest gotowy na bezpośredni kontakt z prawdziwym egzotycznym okazem przyrody, dlatego kilkoro z podopiecznych pozostało w bezpiecznej odległości. Pan biolog zapoznał nas z warunkami życia węży, sposobem ich odżywiania oraz warunkami hodowli. Następnie, niedużych rozmiarów, nieco wystraszony naszym oczom ukazał się wąż zbożowy – Wojtek. Z każdą chwilą spotkania emocje wśród uczniów rosły. Największą sensację wśród publiczności, wzbudziła para boa dusicieli. Był to ogromny, ponad 2 metrowy Klemens i jego znacznie mniejszych rozmiarów wybranka Klementyna. Bardzo spokojny i lśniący wąż dał się pogłaskać prawie wszystkim uczniom, a nawet nauczycielom. Uczestnikom żywej lekcji z przyrody, pokazał się też pyton tygrysi imieniem Zygmunt. Należy on do największych węży świata, jako dorosły osobnik może osiągnąć długość 8 m. Na koniec spotkania była okazja zobaczenia boa albinosa, zwanego Gucio. Jasny, mocno zwijający się wąż, prezentował naturalne umiejętności akrobatyczne pod bacznym okiem swojego opiekuna. „Jadowita przygoda” w naszej szkole dobiegła końca, ale  myślę że zainteresowanie przyrodą dla wielu dopiero się zaczęło.

Marzena Krawczyk

Karnawałowo, kolorowo i bajkowo…

W czwartek, 11 stycznia 2018 r., odbył się Bal karnawałowy. Na sali gimnastycznej ozdobionej kolorowymi balonami, zebrały się postacie z różnych bajek, filmów czy książek. To była jedna z tych okazji, kiedy nasi uczniowie mogli przemienić się w wymarzoną postać. Uczestnicy chętnie bawili się w rytmie dobrze dobranej muzyki. Były tańce solo, tańce w parach, w kółkach i w wężykach. Do wspólnego pląsania włączyli się również wychowawcy klas I-III. Jak co roku, zabawa przy muzyce rozwija inwencję twórczą a zarazem integruje naszych podopiecznych. Dzieci prezentują swoje umiejętności taneczne i wokalne. W tym roku zorganizowano kilka konkursów, m.in. konkurs dla najlepiej tańczących, których jury nagrodziło słodkim upominkiem. Wszyscy bawili się wspaniale. Wirujące tańce i zabawy przy wesołych dźwiękach muzyki i bal dobiegał końca. Dla zregenerowania sił udaliśmy się na słodki poczęstunek, o który zadbali rodzice naszych uczniów. W imieniu wszystkich uczestników bardzo dziękujemy. Kolejny bal już za rok, zapewne będzie kolorowo i wesoło.

Marzena Krawczyk

Urok z wigilii szkolnej w Brzączowicach

W czwartek, dwudziestego pierwszego grudnia 2017 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie wigilijne. Zgromadziliśmy się w udekorowanej świątecznie sali gimnastycznej, gdzie mieliśmy okazję uczestniczyć w jasełkach i wspólnym kolędowaniu. Pani dyrektor przywitała serdecznie zgromadzonych, złożyła świąteczne życzenia i zaprosiła do udziału w grudniowej, świątecznej uroczystości.

W bożonarodzeniową atmosferę wprowadziły nas indywidualne wystąpienia naszych uczniów, którzy uczęszczają również do szkoły muzycznej. Następnie klasa siódma zaprezentowała jasełka w języku angielskim. Po wspólnym kolędowaniu ze starszymi klasami, uczniowie klasy drugiej i trzeciej pokazały przedstawienie jasełkowe. Przygotowania trwały kilka tygodni, ale efekt poruszył serca oglądających, zarówno młodszych jak i starszych. Po gromkich oklaskach rozeszliśmy się do poszczególnych sal.

Każda klasa odpowiednio przygotowała swoją salę na poczęstunek wigilijny. Uczniowie wspólnie z wychowawcami, dzielili się opłatkiem i składali sobie życzenia świąteczne i noworoczne. Na zakończenie wspólnie kolędowano. Mam nadzieję, że tradycja wigilii szkolnej, pełnej magii i radości nie zginie i kolejna będzie już za rok.

Jasełka można będzie zobaczyć w RCOS, 7 stycznia 2018 r.

Marzena Krawczyk

2017 wigilia 2017 wigilia 2017 wigilia 2017 wigilia 2017 wigilia 2017 wigilia 2017 wigilia 2017 wigilia

Wczoraj, 19 października 2017 r. klasa II i klasa III pojechały na wycieczkę turystyczno-krajoznawczą na Kudłacze. Pogoda była słoneczna, wprost wymarzona na pieszą wycieczkę w góry. Część trasy, wcale nie łatwej prowadziła drogą asfaltową, następnie kierując się czerwonym szlakiem, szliśmy leśnym wąwozem. Po drodze podziwialiśmy przepiękne krajobrazy, w kolorach jesieni. Główne atrakcje były jednak przed nami. Wreszcie dotarliśmy na miejsce.

Schronisko PTTK na Kudłaczach jest niesamowicie urocze. Położone na wysokości 730m n.p.m. na polanie nad Nowinami, w Paśmie Lubomira i Łysiny Beskidu Średniego. Stosunkowo nieduże, ozdobione rzeźbionymi figurkami przyciągało naszych młodych turystów. Zanim jednak podążyliśmy po pieczątki do książeczek GOT-u i ciekawe pamiątki, rozpaliliśmy ognisko. Po trudnym szlaku, trzeba było „zregenerować nasze akumulatory”. Każdy uczestnik upiekł sobie kiełbaskę, która była wyjątkowo smaczna i mało kto nie skorzystał z dokładki. Posiłek przywrócił nam energię, którą pożytkowaliśmy we wspólnych zabawach na świeżym powietrzu. Nasi podopieczni wytoczyli nam „wojnę na liście”, w której musieliśmy się bronić. Zabawa była naprawdę przednia, a śmiechu co niemiara. W pobliżu paleniska, na środku polany rosną drzewa, których konary umożliwiają kreatywne zabawy, integrujące naszych małych turystów. Przed schroniskiem trafiliśmy na plac zabaw z huśtawkami i zjeżdżalnią oraz zagrodę z kurami i czakami, czego nie omieszkaliśmy pominąć.

Na zakończenie zrobiliśmy kilka zdjęć na pamiątkę i ruszyliśmy w stronę autobusu. Troszkę zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń wracaliśmy do szkoły. Wycieczki górskie mają swój urok, a ta była wyjątkowa i jestem pewna, że na długo zostanie w pamięci. 

Marzena Krawczyk

„Naukowa epidemia, czary mary i alchemia”

W czwartek,  5 października 2017r., w naszej szkole pojawili się „Zaelektryzowani”. Dwóch niesamowitych animatorów, prezentowało szerokiej widowni uczniów atrakcyjne treści z dziedziny fizyki i chemii  przeplatane nie lada eksperymentami. Spotkanie było bardzo ciekawe, angażowało do wspólnej nauki przez zabawę całą szkolną publiczność.  Osoby, które wykazały się odwagą miały możliwość przeprowadzania eksperymentów.  Dmuchali w rurę Bernoulliego, obserwowali lewitującą piłkę, płonącą dłoń, ogień na blacie, który nie pozostawia śladu po sobie. Prezentowano również właściwości wirów wodnych oraz wzajemnych oddziaływań wybranych substancji chemicznych. Chwilami granica między magią a działaniem sił fizyki czy doświadczeń chemicznych, zacierały się zupełnie. Oprócz elementów edukacyjnych, sporo było humorystycznych. Najwięcej śmiechu wywołały wypowiedzi naszych uczniów na czele z p. Renią, którzy dla dobra nauki uczestniczyli w doświadczeniu z helem. Uczyć się można na wiele sposobów, a najlepiej przez doświadczenie!

Marzena Krawczyk