Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Brzączowicach - Wydarzenia SP Brzączowice


Wydarzenia

„29.05.2018r. do szkoły zawitały psiaki z firmy Skylos z Limanowej, aby uczestniczyć w zajęciach z uczniami. Dwa siberian husky: 6-letni, czarny Baron i 4-letnia, srebrna Fairy, elkhund szary: 3,5-letnia Beyla, owczarek belgijski malinois: 7-letnia Chill oraz mieszaniec: 8- letni Buzzy, uczyły i bawiły uczniów podczas zajęć na temat bezpiecznego kontaktu z psami, szkolenia psów, psich sportów takich jak agility i psie zaprzęgi oraz wykorzystania psów w służbie człowiekowi. Uczniowie mieli okazję obejrzeć pokaz posłuszeństwa, przebiegi psów po torze przeszkód, przejazd psiego zaprzęgu, zapoznać się ze sposobem szkolenia psa poszukiwawczego, a także wziąć udział w różnego rodzaju konkurencjach i ćwiczeniach. Nie zabrakło również chwili na przywitanie się z psami i pieszczoty. Zwycięzcy w konkurencji przeciągania wózka zaprzęgowego na czas mogli spróbować swoich sił w Canicrossie – biegu z psem przypiętym do człowieka za pomocą specjalnej uprzęży.”

 

pieski1

pieski2

pieski5

pieski9

pieski10

 

 

wtorek, 15 maja 2018 roku klasy I-III wraz z wychowawcami pojechały zwiedzać zabytkowy Wawel. Harmonogram wycieczki obejmował sporo atrakcji, a pogoda wyjątkowo dopisywała. Podążając w stronę wzgórza  zatrzymaliśmy się pod pomnikiem Dżoka, tam wysłuchaliśmy historii o  najwierniejszym przyjacielu człowieka. Zgodnie z planem zwiedzaliśmyKatedrę Wawelską, w której  odbywały się koronacje władców polskich. Wąskimi schodami wyszliśmy na wieżę, gdzie zachwycaliśmy się Dzwonem Zygmunta i  przepiękną panoramą miasta. Następnie dotarliśmy do  grobów królewskich i narodowych bohaterów. Każda z grup miała możliwość uczestniczenia w lekcji muzealnej. Klasapierwsza i druga, podążyły za przewodnikiem do komnat królewskich na lekcję pt. „Legendy wawelskie”. Poznały treść m.in. legendy „O Smoku wawelskim”,  „Głowie wawelskiej”i  „O Stańczyku, co nawet z królem żartował”. Podopieczni z klasy trzeciej udali  się do Zbrojowni, na lekcjępt. „ Rycerze i damy”.  Wysłuchali o roli rycerza i zwyczajach w okresie średniowiecza, ze szczególnym uwzględnieniem pasowania na rycerza. Zobaczyli zabytkowe zbroje, różnorodną broń białą bojową i turniejową. Uczestnicy poznali także postać damy, jej zajęcia i rolę w życiu rycerza.  Na zakończenie dzieci  czekała niespodzianka, pasowanie na rycerza.

Wawel, to wyjątkowe miejsce, zachwycanas swoim położeniem oraz bogactwem zabytkowych eksponatów.Oczywiście  nasza grupa miała także okazję spotkać legendarnego Smoka Wawelskiego, do którego dotarliśmy pokonując Smocza Jamę.Kierując się w stronę autokaru,wycieczkowicze kupowali pamiątki i wyjątkoweupominki.Nieco zmęczeni i oszołomieni natłokiem wrażeń wracaliśmy do Brzączowic,  gdzie czekali już rodzice  na naszych podopiecznych 

20180515 092128

20180515 135618

 

20180515 135555 Kopia 1

 20180515 132907

20180515 133228 Kopia

20180515 102823 Kopia

M. Krawczyk

We wtorek, 8 maja 2018 roku na  udekorowanej sali gimnastycznej,  odbył się uroczysty apel z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zgromadzili się na nim odświętnie ubrani uczniowie poszczególnych klas wraz z wychowawcami. Gościem honorowym, którego witała w imieniu szkoły p. Dyrektor była Wiceburmistrz Dobczyc, p. Halina Adamska- Jędrzejczyk.

            Bogaty scenariusz tegorocznego spotkania obejmował piosenki wykonane przez uczennice klasy III oraz wiersze recytowane przez uczniów klas czwartych.  W ciszy i skupieniu wysłuchaliśmy wypowiedzi naszych koleżanek i kolegów, którzy byli pięknie przygotowani. Tegoroczny apel został   wzbogacony tańcem dziewcząt z koła tanecznego. Dodatkowo mogliśmy zobaczyć prezentację multimedialną, obrazującą piękno i kulturę  naszego kraju, a zarazem pozwalającą uzmysłowić sobie jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: Ojczyzna i Patriotyzm. Po zakończeniu występu, nastąpiły gromkie brawa oraz  bis piosenki pt.„Polskie Kwiaty”. Na koniec uroczystości głos zabrała dyrektor szkoły, która podziękowała młodzieży i nauczycielom za przygotowanie akademii dostarczającej tak wielu wrażeń estetycznych.

                                                                              M.Krawczyk

25 kwietnia 2018 r uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XI Powiatowych Zawodach Młodzieży Szkolnej w Informatyce.

Celem konkursu było zainteresowanie uczniów praktycznym wykorzystaniem wiedzy informatycznej w życiu codziennym, pobudzenie aktywności poznawczej młodzieży informatycznie uzdolnionej, a także kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania i rozszerzania wiedzy.  Uczniowie rozwiązywali zadania z zakresu:

  • umiejętności zastosowania pakietu Office,
  • programowania w wybranym języku 
  • budowy komputera
  • informatycznej wiedzy ogólnej

 W kategorii Szkół Podstawowych pierwsze dwa miejsca zajęli uczniowie z klasy siódmej i szóstej 

I miejsce Małgorzata Braś i Krystian Wierciak

II miejsce Milena Przęczek i Pietro Molendys

III miejsce zajęli uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Harbutowicach Adam Lempart i Dawid Gaweł

 

„Niech zwycięży najlepszy”, tymi słowami p. dyrektor Grażyna Kwiecińska rozpoczęła XIV Gminną Olimpiadę Sportową kl. I-III.  W czwartek, 19 kwietnia 2018

w Brzączowicach na sali gimnastycznej zagościły drużyny z sześciu szkół należących do Gminy Dobczyce. Na nasze zaproszenie odpowiedziały szkoła z Kornatki,  Nowej Wsi,  Dziekanowic, Stadnik oraz Szkoły Podstawowej Nr 1 z Dobczyc. Uroczystość została uświetniona obecnością burmistrza, p. Pawła Machnickiego oraz sławnego triathlonisty p. Mateusza Tylka. Konkurencje, do których przystąpiły poszczególne drużyny nie należały do łatwych, dlatego walka była naprawdę zacięta. Ostatecznie na podium stanęli: na 1 miejscu Stadniki, na 2 miejscu Kornatka, na 3 miejscu gospodarze olimpiady -Brzączowice.

Następnego dnia, tj. w piątek 20.04.2018 odbyła się V Powiatowa Olimpiada Sportowa kl. I-III. Gościliśmy uczniów z Lipnika, Łyczanki, Raciechowic, Skomielnej Białej, Stadnik i Tokarni. W tegorocznym spotkaniu udział wziął  wicestarosta Myślenic, p. Tomasz Suś oraz trzech sportowców uprawiających parkour, tj. p. Mateusz Zieliński, Mariusz Boroński i Szczepan Krystek. Tym razem do grona zwycięzców dołączyła Tokarnia plasując się na 3 miejscu. Nasi sportowcy w tegorocznej olimpiadzie  zajęli  2 miejsce, zwycięstwo odniosła drużyna ze Stadnik. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

            Pamiętajmy, że olimpiada sportowa to zabawa, która  integruje uczniów nie tylko z gminy Dobczyce,  ale całego powiatu myślenickiego. Kto wie, kogo spotkamy za rok….

olimpiada 2

 

               M. Krawczyk

Pierwszego lutego 2018 r., z samego rana, mury naszej Szkoły odwiedził cyrk „Szok”. Zgromadził liczną widownię, w postaci dzieci z oddziałów przedszkolnych, uczniów Szkoły Podstawowej oraz nauczycieli. Wszyscy z zaciekawieniem i niekłamanym podziwem przyglądali się  pokazowi żonglerki, ekwilibrystyki, czy iluzji, śmiali z poczynań wesołego klauna. Była również okazja do dotknięcia prawdziwego węża, z czego odważni uczniowie z radością korzystali. Artyści organizowali także konkursy z udziałem publiczności. Na koniec, ku uciesze zgromadzonych, swój układ taneczny zaprezentował wielki, biały niedźwiadek. 

Barbara Żaba