Wydarzenia

We wtorek, 8 maja 2018 roku na  udekorowanej sali gimnastycznej,  odbył się uroczysty apel z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zgromadzili się na nim odświętnie ubrani uczniowie poszczególnych klas wraz z wychowawcami. Gościem honorowym, którego witała w imieniu szkoły p. Dyrektor była Wiceburmistrz Dobczyc, p. Halina Adamska- Jędrzejczyk.

            Bogaty scenariusz tegorocznego spotkania obejmował piosenki wykonane przez uczennice klasy III oraz wiersze recytowane przez uczniów klas czwartych.  W ciszy i skupieniu wysłuchaliśmy wypowiedzi naszych koleżanek i kolegów, którzy byli pięknie przygotowani. Tegoroczny apel został   wzbogacony tańcem dziewcząt z koła tanecznego. Dodatkowo mogliśmy zobaczyć prezentację multimedialną, obrazującą piękno i kulturę  naszego kraju, a zarazem pozwalającą uzmysłowić sobie jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: Ojczyzna i Patriotyzm. Po zakończeniu występu, nastąpiły gromkie brawa oraz  bis piosenki pt.„Polskie Kwiaty”. Na koniec uroczystości głos zabrała dyrektor szkoły, która podziękowała młodzieży i nauczycielom za przygotowanie akademii dostarczającej tak wielu wrażeń estetycznych.

                                                                              M.Krawczyk

25 kwietnia 2018 r uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XI Powiatowych Zawodach Młodzieży Szkolnej w Informatyce.

Celem konkursu było zainteresowanie uczniów praktycznym wykorzystaniem wiedzy informatycznej w życiu codziennym, pobudzenie aktywności poznawczej młodzieży informatycznie uzdolnionej, a także kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania i rozszerzania wiedzy.  Uczniowie rozwiązywali zadania z zakresu:

  • umiejętności zastosowania pakietu Office,
  • programowania w wybranym języku 
  • budowy komputera
  • informatycznej wiedzy ogólnej

 W kategorii Szkół Podstawowych pierwsze dwa miejsca zajęli uczniowie z klasy siódmej i szóstej 

I miejsce Małgorzata Braś i Krystian Wierciak

II miejsce Milena Przęczek i Pietro Molendys

III miejsce zajęli uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Harbutowicach Adam Lempart i Dawid Gaweł

 

„Niech zwycięży najlepszy”, tymi słowami p. dyrektor Grażyna Kwiecińska rozpoczęła XIV Gminną Olimpiadę Sportową kl. I-III.  W czwartek, 19 kwietnia 2018

w Brzączowicach na sali gimnastycznej zagościły drużyny z sześciu szkół należących do Gminy Dobczyce. Na nasze zaproszenie odpowiedziały szkoła z Kornatki,  Nowej Wsi,  Dziekanowic, Stadnik oraz Szkoły Podstawowej Nr 1 z Dobczyc. Uroczystość została uświetniona obecnością burmistrza, p. Pawła Machnickiego oraz sławnego triathlonisty p. Mateusza Tylka. Konkurencje, do których przystąpiły poszczególne drużyny nie należały do łatwych, dlatego walka była naprawdę zacięta. Ostatecznie na podium stanęli: na 1 miejscu Stadniki, na 2 miejscu Kornatka, na 3 miejscu gospodarze olimpiady -Brzączowice.

Następnego dnia, tj. w piątek 20.04.2018 odbyła się V Powiatowa Olimpiada Sportowa kl. I-III. Gościliśmy uczniów z Lipnika, Łyczanki, Raciechowic, Skomielnej Białej, Stadnik i Tokarni. W tegorocznym spotkaniu udział wziął  wicestarosta Myślenic, p. Tomasz Suś oraz trzech sportowców uprawiających parkour, tj. p. Mateusz Zieliński, Mariusz Boroński i Szczepan Krystek. Tym razem do grona zwycięzców dołączyła Tokarnia plasując się na 3 miejscu. Nasi sportowcy w tegorocznej olimpiadzie  zajęli  2 miejsce, zwycięstwo odniosła drużyna ze Stadnik. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

            Pamiętajmy, że olimpiada sportowa to zabawa, która  integruje uczniów nie tylko z gminy Dobczyce,  ale całego powiatu myślenickiego. Kto wie, kogo spotkamy za rok….

olimpiada 2

 

               M. Krawczyk

Pierwszego lutego 2018 r., z samego rana, mury naszej Szkoły odwiedził cyrk „Szok”. Zgromadził liczną widownię, w postaci dzieci z oddziałów przedszkolnych, uczniów Szkoły Podstawowej oraz nauczycieli. Wszyscy z zaciekawieniem i niekłamanym podziwem przyglądali się  pokazowi żonglerki, ekwilibrystyki, czy iluzji, śmiali z poczynań wesołego klauna. Była również okazja do dotknięcia prawdziwego węża, z czego odważni uczniowie z radością korzystali. Artyści organizowali także konkursy z udziałem publiczności. Na koniec, ku uciesze zgromadzonych, swój układ taneczny zaprezentował wielki, biały niedźwiadek. 

Barbara Żaba

Żywa lekcja przyrody, czyli spotkanie z egzotyczną naturą

W czwartek 25.01.2017r., w naszej szkole odbyła się niecodzienna lekcja przyrody. Panowie z Agencji Impresaryjno-Artystycznej „Klaps-Art” zaprezentowali naszym uczniom pokaz żywych węży. W sposób spontaniczny bogacili wiedzę uczestników na temat otaczającego ich świata a jednocześnie pozwalali przezwyciężyć lęk, przed tym co nieznane. Można było zobaczyć  a nawet dotknąć żywego węża. Po krótkim wstępie ze strony prowadzącego, oglądaliśmy oswojonego pytona królewskiego – Jurka. Nie każdy z nas jest gotowy na bezpośredni kontakt z prawdziwym egzotycznym okazem przyrody, dlatego kilkoro z podopiecznych pozostało w bezpiecznej odległości. Pan biolog zapoznał nas z warunkami życia węży, sposobem ich odżywiania oraz warunkami hodowli. Następnie, niedużych rozmiarów, nieco wystraszony naszym oczom ukazał się wąż zbożowy – Wojtek. Z każdą chwilą spotkania emocje wśród uczniów rosły. Największą sensację wśród publiczności, wzbudziła para boa dusicieli. Był to ogromny, ponad 2 metrowy Klemens i jego znacznie mniejszych rozmiarów wybranka Klementyna. Bardzo spokojny i lśniący wąż dał się pogłaskać prawie wszystkim uczniom, a nawet nauczycielom. Uczestnikom żywej lekcji z przyrody, pokazał się też pyton tygrysi imieniem Zygmunt. Należy on do największych węży świata, jako dorosły osobnik może osiągnąć długość 8 m. Na koniec spotkania była okazja zobaczenia boa albinosa, zwanego Gucio. Jasny, mocno zwijający się wąż, prezentował naturalne umiejętności akrobatyczne pod bacznym okiem swojego opiekuna. „Jadowita przygoda” w naszej szkole dobiegła końca, ale  myślę że zainteresowanie przyrodą dla wielu dopiero się zaczęło.

Marzena Krawczyk

Karnawałowo, kolorowo i bajkowo…

W czwartek, 11 stycznia 2018 r., odbył się Bal karnawałowy. Na sali gimnastycznej ozdobionej kolorowymi balonami, zebrały się postacie z różnych bajek, filmów czy książek. To była jedna z tych okazji, kiedy nasi uczniowie mogli przemienić się w wymarzoną postać. Uczestnicy chętnie bawili się w rytmie dobrze dobranej muzyki. Były tańce solo, tańce w parach, w kółkach i w wężykach. Do wspólnego pląsania włączyli się również wychowawcy klas I-III. Jak co roku, zabawa przy muzyce rozwija inwencję twórczą a zarazem integruje naszych podopiecznych. Dzieci prezentują swoje umiejętności taneczne i wokalne. W tym roku zorganizowano kilka konkursów, m.in. konkurs dla najlepiej tańczących, których jury nagrodziło słodkim upominkiem. Wszyscy bawili się wspaniale. Wirujące tańce i zabawy przy wesołych dźwiękach muzyki i bal dobiegał końca. Dla zregenerowania sił udaliśmy się na słodki poczęstunek, o który zadbali rodzice naszych uczniów. W imieniu wszystkich uczestników bardzo dziękujemy. Kolejny bal już za rok, zapewne będzie kolorowo i wesoło.

Marzena Krawczyk