Śladami Patronki naszej  szkoły

obraz

Październik, to miesiąc , w którym obchodzimy święto Edukacji Narodowej. W tym roku był on szczególny, ponieważ 50 lat temu 15. października nasza szkoła otrzymała imię Marii Konopnickiej.   W związku z tym wydarzeniem 14. października zorganizowana została wycieczka do Żarnowca w woj. Podkarpackim, gdzie znajduje się Muzeum Marii Konopnickiej. Uczestniczyło w niej 18 uczniów naszej szkoły wraz z rodzicami i wychowawcami. Muzeum poetki znajduje się w pięknym dworku, który otrzymała od Narodu z okazji 60. urodzin. W budynku można podziwiać zarówno pomieszczenia, które zachowały swój wygląd z czasów Konopnickiej, jak i wiele rodzinnych pamiątek. Pamięć o patronce naszej szkoły jest bardzo ważna, a jej poezja dostarcza wielu przeżyć, wzbogaca wyobraźnię i wrażliwość.

Żarnowiec nie był jedynym cele wyprawy. Będąc już tak blisko Krosna, błędem byłoby nie zobaczyć huty szkła. Mieliśmy taką okazję w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, gdzie obserwowaliśmy drogę od ziaren piasku do pięknych szklanych form. Podczas wycieczki towarzyszyła nam przepiękna pogoda, która dopełniła niezapomnianych wrażeń.

Weronika Kaja kl. V

Jubileusz 50-lecia z patronką Marią Konopnicką

W dniu 16 października  2019r., w naszej szkole odbyła się ważna uroczystość, mająca na celu upamiętnienie 50- lecia nadania imienia Szkole Podstawowej w Brzączowicach  oraz 20 –lecia otwarcia nowego budynku szkoły.

mk.jpg

Jak nakazuje tradycja, uroczystość ta rozpoczęła się mszą świętą w parafialnym kościele w Brzączowicach. W tym dniu obchodzimy też święto Komisji Edukacji Narodowej, którą w tym dniu 1773 roku powołał Sejm Rozbiorowy na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Obecnie 14 października potocznie zwany jest Dniem Nauczyciela. Na sali gimnastycznej zostały zaprezentowane różnorodne występy – taneczne, wokalne i artystyczne. Towarzystwa dotrzymywali nam nasi zacni goście , którzy zawsze są mile widziani w naszej szkole, tj. burmistrz p. T. Suś, ksiądz proboszcz, sołtys naszej miejscowości oraz inne osoby związane z naszą szkołą. Podczas uroczystego apelu zostali wyróżnieni nauczyciele i pracownicy naszej szkoły, oraz doceniona i nagrodzona została również Pani Dyrektor. Dzień ten był okazją do podziękowania naszym nauczycielom za ich poświęcenie i oddanie w trudzie naszego wychowania i kształcenia.

W. Leśniak kl. V

Małopolska Noc Naukowców

nc_naukowcow.png

Noc Naukowców jest to cykliczna impreza popularno-naukowa zainicjowana w 2005 roku przez Komisję Europejską. Odbywa się zawsze w ostatni piątek września, równocześnie we wszystkich krajach Unii Europejskiej. W naszym kraju to wydarzenie zaplanowano w Małopolsce, Wielkopolsce i w Zachodniopomorskiem. W ramach Małopolskiej Nocy Naukowców zarówno dorośli jak i dzieci mogli m.in. zajrzeć do niedostępnych na co dzień laboratoriów i pracowni, zmierzyć się z grami terenowymi i łamaniem haseł, poczuć się jak piloci myśliwców czy programiści robotów. W tym roku organizatorzy przygotowali dla uczestników Małopolskiej Nocy Naukowców ponad 2,2 tys. wydarzeń – warsztatów, eksperymentów, pokazów, wystaw, wykładów, widowisk oraz gier i zabaw, które oprócz Krakowa odbywały się w 8 innych miastach regionu.  Ja miałam możliwość uczestniczenia w zajęciach na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Brałam udział w warsztatach na temat „Czy Twoje znamię jest groźne?”, na których dowiedziałam się, jak ważne jest obserwowanie swoich znamion na skórze, a także które z nich są groźne, a które nie. Oprócz tych zajęć obserwowałam doświadczenia chemiczne, prowadzone przez studentów i wykładowców UJ. Cieszę się, że mogłam w tak ciekawy sposób spędzić piątkowy wieczór, 27.09.2019     i przekonać się, że nauka jest pasjonująca i ciekawa.

Weronika Kaja kl. V

Dnia 16 października 2019r. w naszej szkole odbyła się szczególna uroczystość, która upamiętniła tak ważne wydarzenia jak 50 - lecie nadania imienia Marii Konopnickiej oraz 20 - lecia otwarcia nowego budynku szkoły. To także wyjątkowe święto każdego z nas - za równo nauczycieli, pracowników, a także uczniów, ponieważ 14 października obchodzimy Święto Komisji Edukacji Narodowej. W tym uroczystym dniu nie zabrakło życzeń, wspomnień oraz pięknych akademi upamiętniających te wyjątkowe dni. Dziękujemy całej społeczności szkolnej Dyrekcji, Nauczycielom, Rodzicom, Pracownikom, a także niezawodnym Uczniom za zaangażowanie w przygotowania. Dziękujemy przybyłym gościom, którzy świętowali razem z nami - Panu Burmistrzowi Tomaszowi Susiowi, Księdzu Proboszczowi Robertowi Stanuszkowi, Panu Sołtysowi Adamowi Panusiowi, a także innym osobom związanym z naszą szkołą.

Zdjęcia z uroczystości dostępne na: Zdjęcia

VW5B8896

Jak bardzo potrzebna jest nasza pomoc? Kto nas potrzebuje i dlaczego? O tym i innych związanych z pomocą informacjach mogliśmy dowiedzieć się dzisiaj podczas spotkania dla klas VII i VIII z przedstawicielami Hospicjum Domowego "Bądźmy razem" z Wiśniowej. Podczas spotkania przekazaliśmy ręcznie zrobione kartki świąteczne, a także hipoalergiczne kosmetyki, które uzbieraliśmy. Serdecznie dziękujemy za cenne spotkanie!

W ramach koła naukowego nasi uczniowie razem z p.Moniką i p.Pauliną wybrali się na Uniwersytet Jagielloński, aby uczestniczyć w środowych wykładach z fizyki. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się informacji na temat sił, a także uczestniczyliśmy w pokazie doświadczeń z dynamiki i statyki. Mieliśmy szansę poczuć się jak prawdziwi studenci :)

1 3 6 8 2 4