Wydarzenia

Wieczornica pt. 'Wyśpiewajmy wolność'
Wyśpiewajmy wolność - obejrzyj film
9 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej w Brzączowicach odbyła się Wieczornica Patriotyczna “Wyśpiewajmy wolność”, upamiętniająca przypadającą na ten rok 100 rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz zaproszeni goście spotkali się wspólnie, aby uczcić pamięć o wydarzeniach, które miały ogromny wpływ na losy polskiego narodu.

Pani dyrektor Grażyna Kwiecińska rozpoczęła spotkanie od powitania wszystkich przybyłych gości, wśród których był ksiądz Proboszcz Leszek Babicki, rodziny i bliscy uczniów szkoły oraz osoby ze środowiska lokalnego. Następnie zabrzmiała Rota w wykonaniu absolwentki szkoły w Brzączowicach, Kamili Burnos, która tego wieczoru gościnnie zagrała na oboju. Nad przebiegiem uroczystości czuwali nauczyciele, którzy przygotowali program artystyczny z dziećmi, dekorację sali oraz oprawę muzyczną.

Uczniowie zaprezentowali montaż słowno – muzyczny, podczas którego przypomniano wydarzenia z dziejów ojczyzny, które stały się drogą do wolności Polski. Była to z pewnością żywą lekcją historii integrująca i łączącą pokolenia. Na koniec zaproszono wszystkich zebranych do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych, które są częścią tożsamości narodowej. O godzinie 19:18 odśpiewano wspólnie hymn Polski. To symboliczne zakończenie było pomysłem dwóch uczniów klasy VII, którzy zauważyli, że cyfry na zegarze tworzą datę 1918, kiedy to nasz kraj odzyskał niepodległość.

Ponadto podczas wieczornicy zorganizowana zostały dwie wystawy. Pierwsza, historyczna, prezentowała publikacje, czasopisma i inne interesujące pamiątki z okresu odzyskania niepodległości. Druga, to ekspozycja prac plastycznych wykonanych przez uczniów w ramach konkursów plastycznych: “Moja ojczyzna” dla klas I – III oraz “Drogi do wolności” dla klas IV – VIII.

Wieczornica z pewnością pozostanie na długo w pamięci wszystkich uczestników. Dzięki temu przedsięwzięciu, wydarzenia z przeszłości będą żyły w pamięci pokoleń.

Szczególne podziękowania należą się nauczycielom oraz wszystkim uczniom zaangażowanym w przygotowanie tego wyjątkowego wieczoru.
23 października b.r. klasy Ia i Ib wybrały się do siedziby Nadleśnictwa w Myślenicach na spotkanie z leśniczym. Podczas tej wizyty pierwszoklasiści obejrzeli  interesującą prezentację o zwierzętach żyjących w lesie i ich zwyczajach, dowiedzieli się m. in. czym się żywią takie zwierzęta i jak nazywają się samce i samice poszczególnych gatunków. Wszyscy przypomnieli sobie, jak należy zachowywać się w lesie i czego absolutnie nie należy robić. Pan cierpliwie odpowiadał nawet na najbardziej dociekliwe pytania uczniów, a tych, którzy     z prezentacji zapamiętali najwięcej, bądź wykazali się największą wiedzą własną, nagrodził książkami, malowankami i puzzlami. Na koniec spotkania uczniowie wykonali przepiękne rysunki lasu z wykorzystaniem pieczątek przyrodniczych, jak również mieliśmy okazję stanąć „oko w oko”  z … wilkiem. Panu leśniczemu dziękujemy za przekazaną wiedzę i ciepłe przyjęcie. Na pewno jeszcze tu wrócimy… 
B. Ż.
WYRUSZAMY W REJS PO WIEDZĘ… CZYLI SŁÓW KILKA O ŚLUBOWANIU KLAS PIERWSZYCH 

12.10.2018r. to bardzo ważna data w życiu naszych pierwszoklasistów. Tego dnia bowiem odbyło się w szkole uroczyste ślubowanie, poprzedzone Mszą Świętą. Uczniowie z klasy I a i I b zaprezentowali przed widownią bogaty program artystyczny- odegrali scenkę z życia ucznia, śpiewali piosenki oraz recytowali wiersze. Z kolei ich koledzy i koleżanki z klasy II i III przygotowali dla nich piosenkę- niespodziankę, a także wspierali podczas całej części artystycznej, za co bardzo serdecznie dziękujemy im oraz ich wychowawcom. Występ przejętych rangą wydarzenia pierwszaków oraz ich starszych kolegów spotkał się z aplauzem zgromadzonej licznie publiczności. Następnie, każdy uczeń klasy pierwszej oraz nowi przybyli do naszej szkoły uczniowie, złożyli uroczyste ślubowanie, po którym otrzymali z rąk p. Dyrektor Tarczę Ucznia Szkoły Podstawowej, pamiątkowy dyplom oraz upominki. Po oficjalnej części uroczystości wszyscy przenieśli się z sali gimnastycznej do sal lekcyjnych, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się  w pomoc przy organizacji tego wydarzenia.

Oprócz ślubowania obchodziliśmy tego dnia również Dzień Edukacji Narodowej. W imieniu nauczycieli i pracowników szkoły serdecznie dziękujemy za wszelkie miłe słowa i życzenia.
 B. Ż.
 
Śnieżnica zdobyta! - 18.09.2018 r.

 

         We wtorek, 18 września uczniowie z klas I-III wraz z nauczycielami, rodzicami, panią dyrektor i przewodnikiem, wybrali się na wycieczkę turystyczno- krajoznawczą w Beskid Wyspowy. Od samego rana towarzyszyły nam dobre humory i piękna, słoneczna pogoda. Celem wyprawy był szczyt Śnieżnica (1006 m.n.p.m.), po zdobyciu którego wszyscy byli nieco zmęczeni, ale szczęśliwi. Dzieci chętnie dzieliły się swoimi wrażeniami przy ognisku- był czas na degustację pysznych kiełbasek, a nawet na grzybobranie. Następnie udaliśmy się w kierunku pobliskiego schroniska. Przywitał nas niezwykle sympatyczny gospodarz- ksiądz Jan  Dzięki niemu mieliśmy okazję odwiedzić wyłaniającą się spośród malowniczego, bukowego lasu Kaplicę Matki Boskiej Śnieżnej, zbudowaną z drewnianych bali.  Ksiądz Jan  z wielką pasją opowiedział nam historię tego niezwykłego miejsca. Nieopodal kaplicy przystanęliśmy obok imponującej rzeźby przedstawiającej Karola Wojtyłę- turystę. Do Brzączowic wróciliśmy naładowani pozytywną energią i w doskonałych nastrojach. Polecamy wszystkim aktywne spędzanie wolnego czasu w otoczeniu przyrody!
B. Ż.IMG 20180918 112305

IMG 20180918 120321
 
Wyjazd do teatru

We wtorek, 2 października 2018r., uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do teatru. Pod opieką wychowawców udali się do Krakowa, aby zobaczyć „Akademię Pana Kleksa” w reżyserii Piotra Siekluckiego. Opowieść o niezwykłych przygodach Adasia Niezgódki w szkole Pana Kleksa, została zaprezentowana w siedzibie Teatru Nowego Proxima, która  zamieniła się w magiczną akademię z powieści Jana Brzechwy.W roli Pana Kleksa wystąpił znany krakowski aktor, Tomasz Schimscheiner.ProfesorAmbroży przez zabawę uczył chłopców odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale i za świat, w którym przyszło im żyć. Spektakl, przygotowany w nowoczesnej inscenizacji bardzo podobał się wszystkim. Pobyt w teatrze okazał się dla naszych młodych widzówwędrówką po krainie magii i dziecięcej wyobraźni.
p.MK
 
Spotkanie z policjantem

 

W czwartek, 26 września 2018r.,gościliśmy w naszej szkole pana policjanta z Komendy Policji z Dobczyc. Zaprezentował nam film o  najważniejszych numerach alarmowych i przypomniał pod który należy dzwonić, w niecodziennych sytuacjach :
112, 999, 998, 997.
Pokazał nam również sceny przedstawiające prawidłowe zachowanie na drodze, na przejściu dla pieszych. Przypomniał nam o zasadach poruszania się rowerem po drogach publicznych, w drodze do szkoły i ze szkoły do domu.
Przestrzegał, aby nie ufać nieznajomym i rozmawiać o tym z rodzicami.  Na zakończenie mogliśmy zadawać pytania, nawet o trudne wyzwania, jakie na co dzień czekają panów policjantów.

 

WG, TŻ