Wieczornica pt. 'Wyśpiewajmy wolność'
Wyśpiewajmy wolność - obejrzyj film
9 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej w Brzączowicach odbyła się Wieczornica Patriotyczna “Wyśpiewajmy wolność”, upamiętniająca przypadającą na ten rok 100 rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz zaproszeni goście spotkali się wspólnie, aby uczcić pamięć o wydarzeniach, które miały ogromny wpływ na losy polskiego narodu.

Pani dyrektor Grażyna Kwiecińska rozpoczęła spotkanie od powitania wszystkich przybyłych gości, wśród których był ksiądz Proboszcz Leszek Babicki, rodziny i bliscy uczniów szkoły oraz osoby ze środowiska lokalnego. Następnie zabrzmiała Rota w wykonaniu absolwentki szkoły w Brzączowicach, Kamili Burnos, która tego wieczoru gościnnie zagrała na oboju. Nad przebiegiem uroczystości czuwali nauczyciele, którzy przygotowali program artystyczny z dziećmi, dekorację sali oraz oprawę muzyczną.

Uczniowie zaprezentowali montaż słowno – muzyczny, podczas którego przypomniano wydarzenia z dziejów ojczyzny, które stały się drogą do wolności Polski. Była to z pewnością żywą lekcją historii integrująca i łączącą pokolenia. Na koniec zaproszono wszystkich zebranych do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych, które są częścią tożsamości narodowej. O godzinie 19:18 odśpiewano wspólnie hymn Polski. To symboliczne zakończenie było pomysłem dwóch uczniów klasy VII, którzy zauważyli, że cyfry na zegarze tworzą datę 1918, kiedy to nasz kraj odzyskał niepodległość.

Ponadto podczas wieczornicy zorganizowana zostały dwie wystawy. Pierwsza, historyczna, prezentowała publikacje, czasopisma i inne interesujące pamiątki z okresu odzyskania niepodległości. Druga, to ekspozycja prac plastycznych wykonanych przez uczniów w ramach konkursów plastycznych: “Moja ojczyzna” dla klas I – III oraz “Drogi do wolności” dla klas IV – VIII.

Wieczornica z pewnością pozostanie na długo w pamięci wszystkich uczestników. Dzięki temu przedsięwzięciu, wydarzenia z przeszłości będą żyły w pamięci pokoleń.

Szczególne podziękowania należą się nauczycielom oraz wszystkim uczniom zaangażowanym w przygotowanie tego wyjątkowego wieczoru.