Małopolska Noc Naukowców

nc_naukowcow.png

Noc Naukowców jest to cykliczna impreza popularno-naukowa zainicjowana w 2005 roku przez Komisję Europejską. Odbywa się zawsze w ostatni piątek września, równocześnie we wszystkich krajach Unii Europejskiej. W naszym kraju to wydarzenie zaplanowano w Małopolsce, Wielkopolsce i w Zachodniopomorskiem. W ramach Małopolskiej Nocy Naukowców zarówno dorośli jak i dzieci mogli m.in. zajrzeć do niedostępnych na co dzień laboratoriów i pracowni, zmierzyć się z grami terenowymi i łamaniem haseł, poczuć się jak piloci myśliwców czy programiści robotów. W tym roku organizatorzy przygotowali dla uczestników Małopolskiej Nocy Naukowców ponad 2,2 tys. wydarzeń – warsztatów, eksperymentów, pokazów, wystaw, wykładów, widowisk oraz gier i zabaw, które oprócz Krakowa odbywały się w 8 innych miastach regionu.  Ja miałam możliwość uczestniczenia w zajęciach na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Brałam udział w warsztatach na temat „Czy Twoje znamię jest groźne?”, na których dowiedziałam się, jak ważne jest obserwowanie swoich znamion na skórze, a także które z nich są groźne, a które nie. Oprócz tych zajęć obserwowałam doświadczenia chemiczne, prowadzone przez studentów i wykładowców UJ. Cieszę się, że mogłam w tak ciekawy sposób spędzić piątkowy wieczór, 27.09.2019     i przekonać się, że nauka jest pasjonująca i ciekawa.

Weronika Kaja kl. V